Dzūkeliai Žemaitijos sostinėje

Spalio 4-6 dienomis Lazdijų krašto bendruomenių atstovai dalyvavo Tarptautiniame Bendruomenių forume „Telšiai 2019“.  Į forumą vyko Barčių, A. Kirsnos, Salų, Krikštonių bendruomenių ir Dzūkijos VVG atstovai. Renginio šūkis šiais metais Bendruomeniškumas - tai socialiniai „klijai“, sutelkiantys didesnio tikslo siekimui“. Forumo trijų dienų programa buvo orientuota į bendruomenes, tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių.

Spalio 4 dieną, penktadienį, Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko forumo atidarymas, kurį pradėjo Telšių Kultūros centro vaikų ansamblis, sveikino miesto meras, renginio organizatoriai. Prisistatė Aldona  Grupas iš Didžiosios Britanijos, Lietuvių bendruomenės atstovė, su pranešimu „Vidurio Anglijoje gyvenančių lietuvių veikla“; Telšių rajono VVG pirmininkas V. Barsteiga išsamiai nušvietė savo organizacijos šiandieną ir perspektyvas. Sulaukėme sveikinimų ir dovanų iš organizatorių visi bendruomenių komandų vadovai.

Vakare buvome išskirstyti po Telšių rajono bendruomenes, gerosios praktikos seminarus. Lazdijų krašto bendruomenių komanda vyko kartu su Elektrėnų bendruomenės atstovais į Rūdupių kaimo bendruomenę. To vakaro įspūdžių gausos neįmanoma perteikti, reikėjo ten būti ir dalyvauti aukščiausio lygio renginyje. Vyko lauko estrados atidarymas, liepsnojo didelis laužas, laukė cepelinai, žemaitiški valgiai, šokiai, dainos, šiltas bendravimas. Gavome kvietimą atvykti į kitų metų Joninių šventę, o mes, savo ruoštu, pakvietėme į savo bendruomenių sąskrydį, irgi kitąmet. Apipilti dovanomis, kupini gerų įspūdžių, grįžome į Telšius.

Spalio 5 dieną, šeštadienį, ankstų rytą, pačiame Telšių centre, Turgaus aikštėje, stebėjome šventinę eiseną, kuria prasidėjo Labdaros mugė. Pasirodė bendruomenių saviveiklininkai. Lazdijų kraštą dzūkiškomis ir estradinėmis dainomis pristatė Barčių kaimo bendruomenės pirmininkė Ramunė Janavičiūtė. Po pietų dalyvavome konferencijoje, kuri vyko Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje. Paskaitų temos  – įvairios: „LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos politika vietos bendruomeniškumo srityje“, „Vietos bendruomenių situacija valstybės politinėje sistemoje ir galimybės“. Po kavos pertraukos pranešimus skaitė N. Katajeva iš Kirovo, Rusijos; profesorė, Irena Leliūgienė,  M. Riomerio universitetas; profesorius, S. Nefas,  M. Riomerio  universitetas. Konferencija buvo labai informatyvi, naudinga, praturtino žiniomis, patirties pridėjo, kurią, tikiuosi, pavyks panaudoti savo bendruomenėse.

Vakare ten pat, kunigų seminarijoje, vyko vakarojimas pagal žemaičius. Vėl dainos, šokiai, žaidimai, dovanos. Lazdijų krašto dovanas įteikėme ir mes forumo organizatoriams, - Valei Beržienei ir Elijui Romanovui. Šokom, trypėme iki išnaktų... Netiesa, kad žemaičiai lėti, -anaiptol...

Spalio 6 dieną, sekmadienį, pradėjome ekskursiją po Telšius. Vėl įspūdžių lavina, 47 meškų ieškojimas, Telšių Katedra, kariljonas, istorijų gausa,- apie gyventojus, iškilius žmones. Nesutrukdė džiaugtis gidės pasakojimais net iškritęs pirmas lengvas sniegelis.. O po ekskursijos laukė šilta, kvapni kava kunigų seminarijoje. Po kavos dar išklausėme paskaitą „Migracijos procesai vietos bendruomenės Didžiojoje Britanijoje, gali ir Lietuvoje?“ su A. Twelvetrees iš Didžiosios britanijos.

Nors trečioji forumo diena slinko į pabaigą, nesinorėjo atsisveikinti nei su Telšiais, nei su nuostabiais žemaičiais.. Tačiau, kas turi pradžią, turi ir pabaigą... Tikrai, grįšime ne kartą vėl, jau su kitais žmonėmis, kad pajustume iš naujo tą nuostabią nuotaiką, gėrėtumėmis nuostabiais vaizdais gamtoje, bendrautumėme su nuostabiais žmonėmis...

Didelė padėka iš bendruomenių atstovų skrenda Lazdijų rajono savivaldybės Administracijai- už transporto skyrimą kelionei; vicemerui – A. Klėjui už sukomplektuotas dovans žemaičiams, Veisiejų seniūnui Z. Sabaliauskui – taip pat už lauktuvių krepšelius.

Barčių k. bendruomenės pirm. Ramunė Janavičiūtė